Chemické kotvy: Kdy a proč se na ně spolehnout?

Chemickým kotvám se také říká chemická malta, tekuté hmoždinky nebo tekuté hřebíky a jsou vynikajícím lepidlem, tmelem a plnivem. Spoje vytvořené chemickými kotvami patří k velmi pevným a odolným. Kotvy nacházejí své uplatnění jak v interiéru, tak exteriéru a jsou vhodné do dutého i plného materiálu.

Hlavní vlastností a neocenitelnou výhodou chemické kotvy je, že dokáže vytvořit velmi pevný a trvanlivý spoj mezi odlišnými materiály. Pevnost chemické kotvy patří k těm nejvyšším ze všech známých spojovacích materiálů. Týká se to jak mnohatunové nosnosti, tak dynamického zatížení. Chemická kotva dokonale vyplní všechny nerovnosti, mezery či dutiny mezi spojovanými povrchy, poté vytuhne a zanechá extrémně odolné spojení. Do otvorů také nepropustí žádnou vodu ani jiné chemikálie.

01 kotvix v4 fb

like 5cbb18bb c239 41c7 9604 600494e517b7 1

 100% ochrana otvorů před vlhkostí a vodou

Na rozdíl od mechanických kotev či obyčejných čepů při použití chemických kotev nevznikají rozpěrné tlaky či jiné napětí v podkladu, zejména na okrajích. Chemická kotva přesně vyplní otvor a trvale spojí prvky dohromady. Lze ji proto bezpečně použít i v blízkosti okrajů. Je tak ideální pro ukotvení prvků, které vyžadují přesné umístění. Určitý čas po aplikaci kotevního lepidla je možné s prvky ještě pohybovat a umístit je přesně tak, jak potřebujeme – nahoru, dolů, do stran či hlouběji. Teprve po ztuhnutí se prvky trvale „stabilizují“. Na rozdíl od hmoždinek, které se často hýbou a vytrhávají.

hodiny 1a63bd31 3832 4280 a5d0 811b9270f976

 Rychle tvrdne a plné zatížení chemické kotvy je možné už za pár minut po aplikaci (obvykle   do 30 minut)

Při použití chemické kotvy nejsme také omezeni délkou či tloušťkou hmoždinky. Kotva se přizpůsobí bez ohledu na velikost kotvených prvků. To zvyšuje pevnost ve vícevrstvých (sendvičových) stěnách nebo v silných vrstvách izolace.

naradi 968a3e63 0b9a 4094 8ecf 6a8ea21147b2

 Dá se použít opakovaně. Pokud nevypotřebujete celý přípravek, můžete ho schovat a za čas   použít znovu.

 

Aplikace

Chemické kotvy jsou díky svým vlastnostem široce používány ve stavebnictví.

Zvláště účinné jsou:

  • při stavbě nového domu,
  • při různých renovacích a rekonstrukcích,
  • pro spoje na slabých či poškozených podkladech,
  • pro spáry v blízkosti rohů, hran a v blízkosti jiných kotev,
  • pro venkovní použití, zejména tam, kde vlhkost a voda nemohou proniknout do otvoru,
  • na opravu míst, ze kterých byly vytrženy mechanické kotvy,
  • při opravách chyb na stavbě, např. při spojování staré a nové konstrukce.


METRUM chemické kotvení

V nabídce společnosti METRUM naleznete moderní a kvalitní chemické kotvy značky KOTVIX – polyesterové nebo vinylesterové dvousložkové kotevní lepidlo pro široké použití v pevném i dutém podkladu, ve variantě i bez styrenu. Jejich výhodou je snadná aplikace a krátká doba tuhnutí.

KOTVIX VSF chemická kotva vinylester bez styrenu – dvousložková chemická kotva na bázi vinylesteru je vhodná pro interiéry a exteriéry, včetně míst s vlhkým prostředím. Ideální pro kotvení zesílených tyčí v novostavbách i při renovačních i montážních pracích. Používá se pro kotvení vrat, okenních tabulí, žaluzií, pracovních strojů, konzolí, kabelových lávek, antén, zábradlí. Lze aplikovat ve vodorovných i ve svislých polohách. Je určena pro velmi vysokou zátěž.

KOTVIX VSF chemická kotva vinylester bez styrenu zimní – Dvousložková chemická kotva určená pro práci při teplotách až do -20 °C. Použití pro pevný i dutý podklad. Snadná a rychlá aplikace v exteriéru i v interiéru s krátkou dobou tuhnutí. Určená pro vysoké zatížení i do vlhkého prostředí. Je tixotropní, lze ji tedy nanášet ve vodorovné i svislé poloze.

KOTVIX PSF chemická kotva polyester bez styrenu – polyesterová dvousložková kotevní malta je určená pro aplikace v interiéru i exteriéru středního zatížení. Vhodná do podkladu z plných i dutých cihel, lehčených tvárnic a různých prefabrikátů či ke kotvení vrat, balustrád, zábradlí, žaluzií, okenních tabulí, antén, konzolí, kabelových lávek.

KOTVIX PS chemická kotva polyester je tixotropní – lze používat ve vodorovné i svislé poloze. Vhodná do podkladu z betonu, plných cihel, lehčených tvárnic, ke kotvení vrat, balustrád, zábradlí, žaluzií, okenních tabulí, antén, konzolí, kabelových lávek, pracovních strojů, atd. Je určen zejména pro aplikace v exteriérech pro střední zatížení.

Společnost Metrum

Společnost METRUM s.r.o. již více než 30 let nabízí špičková řešení v oblasti stavební chemie a průmyslových lepidel. Získala výhradní zastoupení řady mezinárodních značek pro český trh a vyvinula vysoce kvalitní produkty vlastní značky ČESKÝ STAVITEL a BULDOK. Vše pro kutily i profesionály!

Autor: METRUM s.r.o. 

 

O dřevostavbách Aktuality Ukázky dřevostaveb