Čidla MoistureGuard jsou součástí největšího projektu dřevěné stavby ve Slovinsku

Na pobřeží středozemního moře v benátském zálivu v malebném přímořském letovisku Izola vzniká největší projekt dřevěné stavby ve Slovinsku. Třípatrová budova výzkumného centra Innorenew CoE zabývajícího se aplikací přírodních materiálů a jejich využitím bude po dokončení největší dřevostavbou ve Slovinsku. CLT konstrukce vystavená podmínkám přímořského klimatu nabízí unikátní možnost pro nasazení systému MoistureGuard a sledování parametrů konstrukce od jejího vzniku. V příjemném prostředí dřevostavby budou umístěny laboratoře, kanceláře i openspace pro mladé vědce ze všech koutů světa.

Image from iOS 3 Image from iOS 10

Photo: InnoRenew CoE

Monitoring obálky budovy včetně izolačních vrstev je zprostředkován pomocí 36 nainstalovaných senzorů HT02 měřících vlhkost a teplotu a 4 senzorů MHT04 měřících i hmotnostní vlhkost CLT panelů. Senzory jsou umístěny v měřících bodech na všech čtyřech světových stranách budovy a ve 4 výškových úrovních. Senzory budou připojeny přímo do datové infrastruktury budovy. Vzniká tak jedna z opravdu chytrých budov, která je nejen vybavena řídícím systémem, ale zároveň už je monitorována samotná konstrukce. Podmínky panující v konstrukci i její chování jsou nepřetržitě sledovány.

Díky pečlivě navrženému monitoringu je možně sledovat jakým podmínkám je masivní CLT dřevo vystaveno a jak se tyto podmínky odrážení ve stavu CLT konstrukce.

PB170005 PB180014 PB180024

Photo: InnoRenew CoE

Autor: Veronika Malá

O dřevostavbách Aktuality Ukázky dřevostaveb