Dřevostavby a dřevokazný hmyz/houby

Houby a hmyz degradují dřevo. To je bohužel fakt. Ke svému životu ale potřebují určité úrovně teploty a vlhkost nejméně 20 %. Pokud je stavba správně konstrukčně navržena a provedena, tak vlhkost a teplota netvoří podmínky pro pobyt živočichů a růst hub. V případě, že se na stavbě objeví nějaký dřevokazný hmyz a nebo houba, je nezbytné hledat příčinu vzniku vlhkosti v konstrukci.

Zásadní je ale předcházet napadení těmito škůdci. To můžeme dvěma způsoby. Tím prvním a důležitým je konstrukční ochrana dřeva, která začíná u kvalitního návrhu až po odbornou realizaci stavby. Díky konstrukční ochraně dřeva, kde patří mimo jiné správné navržení detailů spojů a uložení dřeva, je možné vyhnout se i chemické ochraně dřeva, jako druhému způsobu ochrany.

Certifikované firmy používají dřevo vysušené na 14 % (±2 %), což je odpovídající hodnota pro ochranu dřeva před napadením škůdci, také správné navržení detailů spojů a uložení dřeva rozhoduje o úspěchu, aby se této stavbě vyhnuli dřevokazné houby a hmyz obloukem a patří ke konstrukční ochraně dřeva.

Autor: Ing. Lenka Trandová
Zdroj foto: členská firma ADMD

JAK POZNAT KVALITNÍHO DODAVATELE DŘEVOSTAVBY?
20 LET ZKUŠENOSTÍ V JEDNOM E-MAILU! ZAŠLEME VÁM 8 TIPŮ, JAK POSTUPOVAT PŘI VÝBĚRU DODAVATELE DŘEVOSTAVBY.

CHCI POSLAT 8 TIPŮ, JAK VYBRAT DODAVATELE DŘEVOSTAVBY.

PURLIVE dřevostavba rodinný dům Valašsko

Dřevostavby bývají mnohdy označovány i jako montované domy, dřevěné domky či modulové dřevostavby. Všechny tyto názvy používáme pro dřevostavby malé, velké, patrové i přízemní, tedy bungalovy. Vybrat můžete pasivní i nízkoenergetickou dřevostavbu ať už jako dům na klíč, nebo stavbu k dokončení. Důležitá je kvalita provedení a dodržení všech předepsaných postupů.

O dřevostavbách Aktuality Ukázky dřevostaveb