Jak na vytvoření designového dětského pokoje

Rádi byste Vašim dětem vytvořili útulný nový pokojík, ale nevíte jak na to? Zcela nový vzhled můžete v pokoji vytvořit jednoduše svépomocí díky šikovně zvolené obnově stávajících a nových barevných prvků.

Skvěle vám k tomu poslouží univerzální krycí barva ADLER Varicolor. Jednou barvou totiž zvládnete dekorovat stěny, natřít dveře, radiátory, plastová okna, ale i dřevěné dětské hračky a nábytek. Barva je pro děti zcela nezávadná a dostupná ve spoustě krásných, moderních pastelových odstínů. Proto je ADLER Varicolor ideální prostředek, jak snadno vytvořit vašim dětem útulný a designový pokojíček levně a rychle. 

Ze všeho nejdřív vyberte jeden až dva pastelové odstíny, které použijete na různé prvky v pokojíku. Ze stejné plechovky můžete natřít dřevěné dětské hračky, drobný nábytek a dveře, ale i starší radiátor nebo kovové stropní svítidlo. Zbytkem barvy pak vytvořte drobný dekorační prvek na stěně. 

Jak tedy postupovat při nátěrech zcela rozdílných povrchů?

fgd

Obrázek 1 - Pastelové odstíny Varicolor Alpine Selection

Jak na dětské dřevěné hračky a nábytek

Nejprve obruste všechny plochy i hrany brusným papírem na dřevo nebo pevný, soudržný podklad až do zrnitosti 220. Poté důkladně odstraňte brusný prach – jinak se později objeví v nátěru. Barvu ADLER VariColor stačí jen důkladně promíchat a můžete začít natírat. Barvu nanášejte v tenké vrstvě. Pokud máte natírané povrchy položené vodorovně, natřete nejdříve přední stranu a okraje. Před natřením zadní strany musíte čerstvě natřené povrchy nechat zaschnout. Barva poměrně rychle zasychá, takže byste neměli štětcem znovu přejíždět povrchy, které již byly natřeny. Pokud jsou na plochách příliš znatelné tahy štětcem, můžete je později přebrousit. Po natření všech částí nechte první nátěr zaschnout 5–6 hodin. Připravte natřené povrchy pro druhý nátěr přebroušením jemným brusným papírem zrnitosti 220. Přebroušením můžete snadno odstranit postavená dřevní vlákna i případné další nerovnosti, například zaschlé kapky nebo zřetelné tahy štětcem. Kromě toho druhá vrstva nátěru lépe přilne. Rovnoměrně bruste ve směru vláken dřeva, a nakonec důkladně odstraňte prach. Nyní můžete jednotlivé díly natřít podruhé. Po 5–6 hodinách budou suché. Stejným způsobem můžete postupovat i při natírání dřevěného nábytku nebo například při natírání dřevěných dveří.

Náš tip: Oblepte menší části maskovací páskou a nabarvěte je v kontrastní barvě. Pokud chcete nabarvit sousedící oblasti jinou barvou, důkladně je oblepte papírovou páskou. Pak natřete požadované části jinou barvou a odlepte pásku, když je barva ještě mokrá.

dfgd fghs

Obrázek 3 - Natřete menší části kontrastní barvou                              Obrázek 2 - Natírání nábytku s ADLER Varicolor

Náš tip, jak zabavit děti: Pokud potřebujete při práci zabavit i vaše děti, zapojte je do procesu. Nejprve je nechte vybrat si odstín, který se jim nejvíce líbí. Při natírání jim dejte vlastní kelímek s trochou barvy, dřevěné prkýnko a štětec a nechte je také tvořit.

ghddgdr 
Obrázek 5 - Děti pomohou s výběrem odstínu                                           Obrázek 4 - Zapojte děti do procesu natírání

Jak na dekorování stěn v pokojíku

K dosažení nádherných výsledků nepotřebujete mnoho – postačí barva a dekorační válečky. Na rozdíl od tapet lze barevné vzory snadno aplikovat, a pokud se nám přestanou líbit, není nic jednoduššího, než je opět přetřít. Není nutné vymalovat zeď kompletně, tuto techniku můžete s úspěchem použít i na menší plochy a detaily. Můžete jako pozadí ponechat barvu, kterou právě na stěnách máte, a pak vytvořte vzor v kontrastním provedení. 

Nejprve oblepte pomocí maskovací pásky hrany a rohy, abyste ochránili sousední plochy a stěny. Použijte vodováhu a tužku k vyznačení vodících linií, abyste pak mohli vést rovně vzor nebo lemování. Orientujete se podle této svislé čáry a přejíždějte podél ní dekoračním válečkem. Při prvním použití dekoračního válečku je dobré si malování vyzkoušet nanečisto. Pro tento účel se skvěle hodí například rozložená kartonová krabice. Tak si výborně natrénujete, jak to vlastně funguje a jakou sílu máte používat. Pak můžete začít s malováním naostro. Přejíždějte válečkem rovnoměrným tlakem po stěně shora dolů. 

Náš tip: Pokud nemáte dekorační váleček, můžete stěny dekorovat i pomocí různých obtisků a razítek.

fgdr

Obrázek 6 - Dekorování stěn pomocí válečku

Dolaďte interiér

Pro dotažení interiéru můžete stejnou barvou natřít i zašlý radiátor nebo stropní svítidlo. ADLER Varicolor je totiž všestranný pro všechny povrchy. Interiér nového pokojíčku pak dolaďte množstvím dekoračních polštářků a závěsy ve stejných barvách. A je hotovo!

Autor: Adler

O dřevostavbách Aktuality Ukázky dřevostaveb