Jak správně ošetřit terasu?

Začalo jaro a vaše dřevěná terasa nebo podlaha na balkoně jsou jako každoročně vystaveny povětrnostním vlivům – slunci, větru a vlhkosti.
Může se stát, že se po zimě objeví nepěkné trhliny, řasy nebo dojde k zešednutí dříve pěkného odstínu dřeva. Dřevěné prvky ve venkovním prostředí vždy vyžadují zvláštní péči a ochranu. Proto by se každé dřevo, které jsme použili na terasách, mělo ošetřovat v pravidelných intervalech, aby mohlo dál odolávat účinkům slunečního záření, deště, krupobití a dalším přírodním vlivům. Pro tento účel nám nejlépe poslouží oleje do exteriéru řady PULLEX.

Jak udržovat a renovovat dřevěné terasy?

Důležité je vědět, kdy, kterou dřevinu ošetřit – před pokládkou, po pokládce, nebo nechat dřevo zvětrat.
Modřínové dřevo potřebuje ke zvětrávání kratší čas, zpravidla postačí 4-6 týdnů, než slunce vytáhne na povrch pryskyřici. Ta se musí umýt, až poté můžeme provést povrchovou úpravu.

Tlakově neimpregnovanou borovici nebo thermo-borovici můžeme impregnovat ihned po pokládce. U tlakově impregnované borovice potřebujeme 6 měsíců, než můžeme dřevo ošetřit.

U exotických dřevin musíme počkat 3-4 měsíce, až poté lze provádět povrchovou úpravu.

Terasy Pullex Bodenoel2

Vyčištění a ošetření terasy produkty ADLER

Pokud si chcete svoji novou terasu užít co nejdelší dobu, doporučujeme držet se těchto kroků:

  • Při novém nátěru 2x tence natřete podlahovým olejem Pullex Bodenöl.
  • Údržbu provádějte u neporušených teras pravidelně každý rok
  • Při renovaci je vhodné provést předběžné ošetření přípravkem ADLER Holzentgrauer, tzv. odšeďovač

Krok č. 1 - Odstraňte zešednutí

Pokud je to nutné, odstraňte zešednutí způsobené slunečním zářením a dalšími vlivy. Dále postupujte následovně:
Celou plochu namočte vodou, aby se snížila nasákavost dřeva. Poté už můžete nanášet přípravek ADLER Holzentgrauer. Po 10–20 minutách působení omyjte terasu velkým nylonovým kartáčem nebo tzv. rejžákem.

Krok č. 2 – Nechejte dřevo vyschnout

Nechejte dřevo terasy pár dnů, aby mohlo dobře vyschnout. Ujistěte se, že je dřevo suché, i když jsme předtím neaplikovali produkt ADLER Holzentgrauer. Pouze dostatečně suché dřevo je vhodné k nanášení olejových nátěrů. Dřeviny bohaté na pryskyřice přebruste před aplikací oleje brusným papírem o zrnitosti P 120 a očistěte je nitrátovým ředidlem. Pamatujte na to, že čím pečlivěji a důkladněji bude dřevo přebroušené, tím rovnoměrnější a hezčí bude následující nátěr na dřevo.

Krok č. 3 – Rovnoměrná aplikace oleje v tenké vrstvě

Jakmile dokončíte výše uvedené přípravy, naneste olej na dřevo – Pullex Bodenöl. Olej nanášejte štětcem rovnoměrně a bez přebytku na celou plochu. U velkých dřevěných teras vám práci usnadní široký kartáč s násadou. Ujistěte se, že nanesená vrstva není příliš silná. Pro nejlepší výsledek byste měli olej nanést vždy dvakrát. Po prvním nátěru vždy vyčkejte 12 hodin, aby první vrstva řádně vyschla.

Pro veškeré dřevěné prvky v exteriéru platí jedno pravidlo: údržbu provádějte včas a pravidelně! Jen tak se vyhnete namáhavé renovaci. Nezáleží na tom, zda chcete ošetřovat dřevěnou terasu, zahradní nábytek či okna a dveře v exteriéru, s produkty ADLER máte vždy na své straně silného pomocníka.

 DSC9320 Pullex Bodenoel 4402

Autor: Helena Zedková

O dřevostavbách Aktuality Ukázky dřevostaveb