Proč byste si měli pořídit dřevostavbu?

Bydlením ve vlastním rodinném domě si zajistíte komfort, pohodu a spokojenost. Pokud k tomu chcete přidat i dimenzi zdravého a ekologicky příjemného bydlení, postavte si dřevostavbu.  

Je potěšující, že zájem o výstavbu moderních nízkoenergetických dřevostaveb, z pohledu počtu realizovaných rodinných domů, od poloviny devadesátých let kontinuálně roste. Podle dostupných údajů bylo v roce 1998 v České republice dokončeno pouze 87 rodinných domů na bázi dřeva a v roce 2017 jich bylo již téměř 2 200.  To znamená, že podíl dřevostaveb na trhu rodinných domů v České republice dosahuje již téměř 15%.

Úspěch dřevostaveb, jako stavební technologie a zájem o ně má více důvodů. Jedním z nich je změna myšlení a postojů zákazníků. Skepse široké veřejnosti k této technologii z 90. let minulého století, která byla způsobena hlavně neznalostí výhod dřevostaveb a „konzervativním“ myšlením investorů (obava z něčeho nového, neprověřeného), je minulostí.  

Pozitivní vnímání dřevostaveb z pohledu zájemců o nový dům v ČR neustále roste. Zákazníci, většinou se jedná o mladou generaci ve věku 30 – 40 let, kteří si už pořídili svůj nový dřevěný montovaný dům, oceňují hlavně tyto čtyři prokazatelné výhody:

  1. Výbornou kvalitu (dřevostavby jsou většinou vyráběny v moderních krytých halách bez negativních povětrnostních vlivů kvalifikovanými pracovníky).

  2. Vynikající tepelně izolační vlastnosti (téměř všechny domy se dnes již staví v nízkoenergetickém nebo pasivním standardu).

  3. Rychlost výstavby (od jednoho týdne po jeden měsíc, podle stupně dokončení domu).

  4. Příznivý poměr ceny a kvality a výhodné podmínky financování (např. hypotékou u České spořitelny, Hypoteční banky apod.).

Garantovaná kvalita jakékoliv stavby je pro většinu investorů rozhodující. V tomto parametru jsou certifikovány a permanentně přezkušovány všichni renomovaní výrobci - členové Asociace dodavatelů montovaných domů (ADMD), pro které je certifikace podle Dokumentu národní kvality (DNK), udělovaného Výzkumným a vývojovým ústavem dřevařským Praha, nezbytnou podmínkou členství v Asociaci.  

I když je počet realizovaných dřevostaveb na území ČR rostoucí a je u nás již mnoho spokojených rodin, které již v dřevostavbě bydlí, existuje stále ještě potřeba o dřevostavbách, jako moderní stavební technologii, hovořit, resp. informovat potencionální zákazníky o tom, že dřevostavba, pokud ji vyrobí a smontuje ověřená firma, je jedním z nejlepších řešení pro nové bydlení.

Pokud se rozhoduje, zda si pořídíte bungalov nebo dvoupodlažní dům, jakou firmu (zhotovitele domu) si máte vybrat, popř. jak probíhá průběh zakázky v případě výstavby dřevostavby „na klíč“, můžete se obrátit na Asociaci dodavatelů montovaných domů (www.admd.cz ), která Vám bezplatně poskytne potřebné rady a informace.    

Vlivem vývoje na trhu a konkurence nabízí většina výrobců dřevostaveb kromě standardních domů také velmi levné domy, které jednodušší dispozici a konstrukci na hranici platných norem, ale dají se pořídit v ceně do dvou milionů korun vč. Základové desky a DPH.  Pozor na to, aby se pro Vás nízká cena nestala hlavním kritériem pro koupi domu. Dům je investice na mnoho desetiletí a poměr ceny a kvality by měl být v relaci. Levné domy (jakékoliv), stejně tak jako levné salámy, paštiky nebo cokoliv jiného, jsou většinou nekvalitní. Věřím, že zkušenosti spokojených uživatelů dřevostaveb a pozitivní působení ADMD na kvalitu dřevostaveb Vás přesvědčí, jakou cestou se při výběru Vaší nové dřevostavby a jejího zhotovitele máte vydat.

 

Ing. Vratislav Blaha, CSc.
předseda  Asociace dodavatelů montovaných domů

18.5.2018

 

Aktuality
Tento web používá ke správnému fungování soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Zavřít Více informací