Financování

Dynamický rozvoj dřevostaveb v České republice za posledních deset let s sebou přinesl nejenom jejich kvantitativní a kvalitativní růst, ale také zlepšení řady oblastí, činností a služeb, které s výstavbou dřevostaveb souvisí.  Jednou z nich je také financování nových dřevěných montovaných domů prostřednictvím hypotečních úvěrů.

Tak jako se postupně vyvíjel trh s dřevostavbami, tak se také vyvíjelo vnímání této stavební technologie financujícími bankami, které nebyly zpočátku, vzhledem k absenci legislativy a svých interních předpisů, mnohdy připraveny dřevostavby odpovídajícím způsobem financovat.  

S postupným růstem počtu postavených dřevostaveb se začaly zvyšovat objemy finančních prostředků, které lidé začali do nových domů investovat. To motivovalo banky hledat cesty, jak klientům a zhotovitelům staveb vycházet vstříc. V této době udělala velký kus práce při komunikaci s bankami a hledání oboustranně přijatelných řešení také Asociace dodavatelů montovaných domů (ADMD).  S bankami, ale i různými poradenskými institucemi proběhla řada jednání, během kterých si banky uvědomily, že rostoucí trh s dřevostavbami u nás je pro ně příležitost k rozvoji vlastního úvěrového byznysu.  

Na základě této skutečnosti připravily banky ve spolupráci s ADMD speciální produkty pro klienty, kteří uzavřeli smlouvu o dílo na svůj nový dům u některého ze členů Asociace, jež je certifikován podle Dokumentu národní kvality (DNK).  Mezi prvními, kteří takové produkty vyvinuli, byla Hypoteční banka, a.s. a Česká spořitelna, a.s., jejíž produkt se výstižně jmenuje „Hypotéka na dřevo“.  

V současnosti je pro zájemce o výstavbu nové dřevostavby doba (zatím ještě) příznivá, protože banky už nejenom disponují většími zkušenostmi, know-how a produkty při zajištění financování montovaných domů, ale i úrokové sazby u hypotečních úvěrů jsou zatím na přijatelné úrovni a pohybují se v průměru kolem od 2,5 % p.a.  Zájemci o výstavbu nového domu by si ale měli s uzavřením smlouvy o dílo a následně Smlouvy o hypotečním úvěru pospíšit, protože ČNB do budoucna avizuje zpřísnění, resp. řadu omezujících opatření, kdy bude výše poskytnutého úvěru limitována nejenom poměrem LTV (výše hypotéky k hodnotě zastavované nemovitosti), ale i ukazateli DTI (celková výše dluhů spotřebitele k jeho příjmům) a DSTI (poměr výdajů spotřebitele vyplývajících z celkové výše jeho dluhů k příjmům). 

Aktuality partnerů Aktuality ADMD
Tento web používá ke správnému fungování soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Zavřít Více informací